campion
04 دی 1401 - 17:32

۲.۷ میلیون بنای ناپایدار در کشور وجود دارد

نماینده شرکت بازآفرینی ایران با بیان اینکه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در سطح کشور وجود دارد؛ گفت: این محلات فاقد هرگونه سازه هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان، موسی لواسانی امروز در اولین جلسه نشست‌های تخصصی با عنوان آموزه‌های زلزله بم همزمان با فرارسیدن هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش آثار بلایای طبیعی در استان زنجان، اظهار داشت: 166 هزار هکتار بافت فرسوده شهری در سطح کشور وجود دارد و از این میزان 74 هزار هکتار بافت فرسوده میانی ،32 هزار هکتار بافت فرسوده تاریخی و 59 هزار هکتار بافت حاشیه‌ای است.

وی با بیان اینکه 2 میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار در این محلات وجود دارد، ابراز کرد: این محلات فاقد هر گونه سازه هستند و با کوچک‌ترین زلزله‌ای همچون زلزله بم خسارت جانی و مالی سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده شرکت بازآفرینی ایران با بیان اینکه 90 درصد خاک ایران بر روی نوار زلزله قرار دارد، تأکید کرد: طبق آمار هر 10 سال یک بار یک زلزله با درجه ریشتر بالا در این مناطق به وقوع پیوسته است.

لواسانی افزود: طبق تأکیدات مقام معظم رهبری باید مسئولان و سرمایه‌گذاران نسبت به نوسازی بافت‌های فرسوده ورود جدی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی حوزه مسکن یکی از اولویت‌های اساسی دولت بوده و روند اجرایی آن با شتاب خوبی در حال اجرا است، بیان داشت: بخشودگی بخشی از هزینه‌های صدور پروانه و اعطای تسهیلات ارزان قیمت از مهمترین حمایت‌های دولت به ساکنین بافت‌های فرسوده است.

نماینده شرکت بازآفرینی ایران با بیان اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری یکی از چالش‌های اصلی دولت است، متذکر شد: دولت سیزدهم با ارائه برنامه‌های تشویقی روند نوسازی بافت‌های فرسوده را شتاب بخشیده است.

لواسانی تصریح کرد: ورود انبوه‌سازان و سازندگان به نوسازی بافت‌های فرسوده باید تقویت شود و در این راستا سازندگان در کنار مردم قرار گیرند تا واحدهای مستحکم و با کیفیت برای مردم ساخته شود.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 933314